Historie školy
Začátky ekonomického školství v Uherském Hradišti jsou úzce spojeny s hospodářským rozvojem Slovácka a se vzrůstem národního uvědomění. V těchto podmínkách vznikla v roce 1902 dvouletá obchodní škola. K ní byla v roce 1905 přičleněna česká gremiální kupecká škola pokračovací, ve školním roce 1909/1910 byl otevřen první ročník obchodní školy dívčí.
Nový impuls dostalo obchodní školství v našem městě po vzniku Československé republiky. V roce 1919 byla zřízena obchodní akademie, která v tehdejší době byla jedinou vyšší obchodní školou na jihovýchodní Moravě. Škola nabývala na významu zejména s růstem průmyslu ve Zlíně, ve kterém od 1. září 1933 byla také zřízena pobočka hradišťské obchodní akademie. Vyučování na obchodní akademii bylo přerušeno za 2. světové války v letech 1944/45, kdy byla škola zavřena. V následujících letech škola změnila názvy, od vyšší hospodářské školy, přes střední ekonomickou školu se v roce 1990 vrátila ke svému původnímu názvu Obchodní akademie.
V této době škola nabízela jediný studijní obor Obchodní akademie, který poskytuje dodnes absolventům vzdělání nutné pro výkon obchodně podnikatelských funkcí ve výrobních podnicích, v tuzemském i zahraničním obchodě, v peněžnictví, cestovním ruchu, a dalších službách, ve státní a veřejné správě. V roce 2000 bylo studium na obchodní akademii rozšířeno o studijní obor Ekonomické lyceum, jehož hlavním posláním je vychovat nejenom dobré odborníky pro ekonomickou praxi, ale především připravit studenty pro vysokoškolské studium. V roce 2005 pak byl otevřen nejnovější studijní obor Informatika v ekonomice připravující kvalifikované odborníky v oblasti řešení ekonomické problematiky s intenzivním využitím informačních a komunikačních technologií.
- V roce 1996 byla škola zařazena i do sítě vyšších odborných škol. Při obchodní akademii byla zřízena Vyšší odborná škola s ekonomicko-právním studijním oborem Prokurista. V roce 2008 byl obor akreditován pod novým názvem Ekonomicko-právní činnost.
- V roce 2000 byla při škole zřízena i Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky poskytující jazykové vzdělání v nejrůznějších kurzech, včetně jednoletých pomaturitních kurzů.
- V roce 2003 zahájila pod záštitou Palackého univerzity v Olomouci činnost Univerzita třetího věku, která s velkým úspěchem poskytuje možnosti rozvíjení životních aktivit seniorům z celého regionu.
- Od roku 2006 spolupracovala škola s Ekonomickou fakultou Vysoké školy báňské - Technické univerzity v Ostravě při organizačním a personálním zabezpečení studia v bakalářských studijních oborech Ekonomika cestovního ruchu a Sportovní management, které probíhalo v prostorách Regionálního vzdělávacího centra v Uherském Hradišti.
V současné době je škola velmi dobře materiálně vybavena. Je zde sedm počítačových učeben, jazyková laboratoř, multimediální učebna pro 64 studentů, přednáškový sál pro 80 studentů, specializované pracoviště pro fiktivní firmu, tělocvična, knihovna a studovna. Všichni studenti mají přístup do počítačové sítě včetně kvalitního spojení s Internetem přes optickou metropolitní síť města Uherské Hradiště. Přístup k počítačům a Internetu mají studenti i mimo vyučování díky studovně s 10 počítači. Studenti i zaměstnanci školy mají navíc možnost připojit vlastní zařízení do školní sítě i pomocí Wi-Fi připojení (BYOD), což nabízí výrazné rozšíření možností využití výpočetní techniky v různých fázích vzdělávacího procesu. Celá IT insfrastruktura je řízena výkonnými servery umístěnými ve specializované místnosti (serverovně) s patřičným fyzickým i datovým zabezpečením.
Škola podporuje i mimoškolní aktivity studentů, pořádá lyžařské, sportovní a vodácké kurzy, které jsou po materiální stránce školou zabezpečeny, např. vlastními čluny.
Udržujeme úzké kontakty s významnými institucemi, ke kterým patří především Hospodářská komora, Svaz účetních, Vysoká škola ekonomická v Praze, Univerzita T. Bati ve Zlíně - fakulta ekonomiky a managementu, Národní ústav odborného vzdělávání v Praze a spolupracuje s řadou významných podniků v regionu. Spolupracujeme rovněž s obdobně zaměřenou školou Business college v dánském Aalborgu a v rámci programu SOKRATES se školou v německém Rheine a slovenském Trenčíně.
V průběhu existence školy docházelo k různým opravám a rekonstrukcím na budově školy či přímo ve vnitřních prostorách. Veškeré akce bývají financovány zřizovatelem školy, a to Zlínským krajem, nebo v případě modernizací se současně může jednat o dotační tituly. Mezi významné opravy, rekonstrukce či modernizace školy za posledních 30 let patří:
- Oprava hydroizolace teras (2022)
- Nová bezdrátová síť Wifi (2022)
- Oprava výtahu (2021)
- Nákup PC do kmenových učeben (2021)
- Mobilní učebna (2021)
- Rekonstrukce elektroinstalace (2020 – 2021)
- Oprava havárie 5 ks věžiček (2020)
- Oprava střechy nad přístavbou (2020)
- IT pro distanční výuku (2020)
- Oprava zdravotechniky (2018)
- Učebna IROP – Učebna HW a sítí (2018)
- Server a příslušenství (2017)
- Oprava kotelny (2016)
- Oprava šaten (2015)
- Rekonstrukce střechy (2010)
- Multifunkční PC laboratoř (2005)
- Přístavba budovy školy (1997 – 2000)
- Výměna oken (1994 – 1995)
Každá úspěšně zakončená akce školy je výsledkem kvalitní přípravy a takto vedený a stále se zdokonalující rozvoj majetku přináší škole výraznou přidanou hodnotu.
V posledních letech škola realizuje inovační projekty zaměřené na zkvalitnění výuky, rozvoj pedagogických pracovníků, vybavení školy a podporu žáků ohrožených školním neúspěchem. Tyto projekty jsou finančně vázány na vyhlášené operační programy IROP, OP VVV a OP JAK. Taktéž je škola zapojena do větších projektů řízených samotným zřizovatelem - Zlínským krajem. Díky této spolupráci se podařilo získat prostředky například na kybernetické zabezpečení počítačové sítě a připojení k Internetu.
Během svého trvání škola vychovala řadu osobností. Svými odbornými znalostmi získanými během studia, v mnoha případech prohloubenými dalším vysokoškolským studiem, se dovedly velmi dobře prosadit a uplatnit jako ředitelé různých institucí, profesoři na VŠ, ale i jako odborníci v dalších ekonomických profesích. K nejvýznamnějším dosud žijícím absolventům patří jistě Tomáš Baťa.
Obchodní akademie chce být školou, která se svou vysokou úrovní výchovy a vzdělání přičiňuje o další kulturní a ekonomický rozvoj našeho města a regionu.