Konference 110 let ekonomického školství na Jihovýchodní Moravě
17. září 2012
V pátek 14. září na uherskohradišťské Obchodní akademie proběhla konference k 110. výročí obchodního školství v Uherském Hradišti. Představitelé kraje i města spolu s pedagogy a studenty jubilující školy mapovali minulost i současnost druhé nejstarší a nejvýznamnější školy v metropoli Slovácka.
Pozoruhodné je už umístění školy v areálu bývalé Jezuitské zahrady. Tento prostor má nemalý význam pro dějiny naší národní literatury, stačí vzpomenout jména jalo například Felix Kadlinský nebo Josef Valentin Zlobický, ale třeba také kartograf Samuel Fritz. Německé gymnázium, které sídlilo v budově dnešní obchodní akademie, také nebylo zcela bez významu pro naši kulturu, za všechny osobnosti můžeme uvést alespoň profesora Jana Nevěřila, objevitele velkomoravského kostelíka v Modré. Do budovy německého gymnázia byla v roce 1919 umístěna nově zřízená Obchodní akademie, která nahradila obchodní školu. "Genius loci" , to je přesné označení prostoru mezi hlavním náměstím a vlakovým nádražím v Uherském Hradišti.
Samotná Obchodní akademie má také bohatou historii. Trochu zapomínáme na velké osobnosti hospodářských věd, které se pojí s touto školou. Například ředitel Hugo Raulich byl předním představitelem oboru účetnictví a profesor Karel Kizlink se vypracoval na největší kapacitu v oboru obchodního práva. Vrcholem jeho vědecké a pedagogické kariéry byl post rektora univerzity v Bratislavě. Ale bez stovek absolventů si nelze představit ani rozmach firmy Baťa ve Zlíně a ani dynamickou industrializaci Slovácka po 2. světové válce. I v současnosti se setkáváme s absolventy této školy na předních místech velkých firem v naší republice i v zahraničí.
Dnešní ekonomická, demografická i společenská krize hluboce zasahuje i školství. Avšak díky tradici i obrovskému nasazení současného vedení školy v čele s ing. Jiřím Durďákem, a pochopitelně pedagogických pracovníků, se tato krize dotýká obchodní akademie, pomineme-li financování, minimálně. Ač je školní budova poměrně malá, díky přístavbě za minulého ředitele Josefa Kolka se do ní vejde nejen samotná obchodní akademie, ale i vyšší odborná škola, jazyková škola i univerzita třetího věku. Pokles počtu žáků je minimální, studijní výsledky patří mezi nejlepší v kraji, pokud jde o počítačové vybavení, pak je škola na prvním místě ve Zlínslém kraji. Pro středoškoláky se nabízejí dva obory, jeden klasický ekonomický, druhý je zaměřen na informační technologie. Škola vychází maximálně vstříc i sportovcům, a není jednoduché spojit solidní studium s dny a týdny, kdy se mladí věnují výhradně sportu.
Škola si dlouhodobě udržuje solidní úroveň, ale management školy a pedagogové si uvědomují, že to v současnosti nestačí. Aby škola mohla i nadále plnit své poslání, tak si nemůže v tvrdém konkurenčním boji udržovat svoji příčku, ale musí se probíjet výš. Daří se to v celé řadě zcela nových projektů, které jsou určitou zátěží, ale práce na nich je právě z výše uvedených důvodů nezbytností. Zde se angažují především vyučující IT předmětů jako Zdeněk Hrdina, Martin Šimůnek a další. Podařilo se prorazit, díky cílevědomosti profesora Skovajsy, i v SOČ, což byla dosud především doména gymnázií.
Nejde však v první řadě o úspěchy abstraktní školy ani o pouhou seberealizaci pedagogů. Jde o službu mladým lidem, kteří pocházejí z Uherského Hradiště a okolí, ale i z Horňácka nebo Bojkovicka a dokonce i ze Slovenska, aby dobře obstáli v osobním i profesním životě. Oslavy 110. výročí obchodního školství v Uherském Hradišti nejsou tedy v první řadě vzpomínáním, ale hledáním cest do budoucna.
Vladimír Teťhal